İç ortam sıvası nasıl seçilir
star_border

İç ortam sıvası nasıl seçilir ?

Uygun sıvanın seçilmesi duvarın yüzey kalitesini arttırır, maliyetleri düşürür, işçilik gereksinimini en aza indirir ve inşaatın kullanım ömrü boyunca kusurların oluşmasının önüne geçer. En uygun sıva sisteminin seçilmesi için sıva ile ilgili tüm gereksinimlerin bilinmesi gerekir.

SIVA SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

  • Sıva hangi alt yüzeyin üzerine uygulanacak? Tuğla, gaz beton, eski tip duvar vb.
  • Sıvanın nasıl görünmesini istiyorum? Tamamen pürüzsüz parlak bir yüzey mi? Düzeltilmiş mi? Pürüzlü mü? Dokulu mu?
  • Uygulama ortamı ne? Standart yaşam alanları, yüksek nemli odalar, stres altındaki alanlar vb.
Omietka na tehlu

Tuğla uygulaması

Doğru işlevin sağlanabilmesi için tuğlalarla uyumlu bir sıva seçilmelidir. Yüzey düzgünlüğü ve türe bağlı olarak tuğla uygulaması tek katmanlı veya çok katmanlı bir sıva sistemi ile uygulanabilir. Sıva seçimi ayrıca yüzey görünümü, ortam türü, alt yüzey özelliği ve sıvanın işlevselliği ile ilgili gereksinimlere bağlıdır.

omietka na pórobetón

Gaz Beton uygulaması

Gaz beton bloklar doğal hammaddelerden inşa edilmiştir. Bunlar yüksek buhar geçirgenliğine sahip  hassas yapı elemanlarıdır.  Gaz beton ile örülen duvarlarda daha ince sıva uygulaması yapılabilir. Hassas duvar işi ayrıca sıva kaplaması için ince katmanlı sıvaların kullanılabilmesini sağlar. Bu sıvaların kalınlığı iç mekanlarda yaklaşık olarak 6 mm'dir. 

Omietka na betón

Beton alt  yüzey

Beton en sık kullanılan bina malzemesidir. Temel olarak destekleyici yapılar, lentolar, hatıllar, tavan plakaları, kirişler, temeller, beton bloklar gibi yapıların inşası için kullanılır. Beton alt katman için el ile uygulananlardan makine ile uygulanan sıvalara; çok katmanlılardan ince sıvalara veya alçılara kadar farklı sıva sistemleri mevcuttur. 

Omietka na vysoko tepelnoizolačné murivá

İzo tuğlalı duvarlar

Güçlü ısı yalıtım özelliklerine sahip izo tuğlalar standart tuğlaya oranla farklı inşaat parametrelerine ve fiziksel parametrelere sahiptir ve bu nedenle sıva seçimi, sıva sisteminin yapısı ve ayrıntıların hassas şekilde çözülmesine kadar her aşamada dikkatli olunmalıdır.

Omietka na vápennopieskové tehly

Bims

Mükemmel akustik özelliklere ,yüksek ısı depolama ve buhar geçirgenliğine   sahip ekolojik malzemeler çeşitli sıvaların kullanılmasına olanak tanır. İç ortamda iklimin daha iyi düzenlenebilmesi için Klima sıvaların kullanılması önerilir.