Viva Research Park
star_border

Sağlıklı ürünler ile ilgili araştırma nasıl yapılıyor

İç mekanlarda hava kalitesinin önemi gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte bina malzemelerinin hava kalitesi üzerindeki etkisi büyük. Bu nedenle Baumit, malzemelerin bina sakinlerinin sağlığı üzerindeki etkilerini öğrenmek üzere "HealtyLiving" projesini başlattı. Bina malzemelerini karşılaştırmak için Avusturya Wopfing'de Avrupa'nın en büyük araştırma parkı oluşturuldu. 2 yıldan uzun süre kapsamlı ölçümler gerçekleştirildi. 5 milyondan fazla veri toplandı ve değerlendirildi.

Baumit'in sahibi Robert Schmid, "İnsanların evlerinde sağlıklı ve zinde hissetmelerini istiyoruz," diyor.

Aynı koşullar

Testler için evler inşa edildi ve iki ev daha inşaat aşamasında. Yapılar aynı boyutta olmasına karşın farklı malzemelerden inşa edildi. Veriler ise farklı şekilde simüle edilen 9 yapıdan toplandı. Ölçümler tamamen otomatik yapılmıştır ve bir kontrol ünitesinin monte edildiği onuncu binada toplanmıştır.

Výskumný park Viva na stavebné materiály

Veri analizi

Her binadan toplanan veriler anonimleştirilmiştir. Oluşturulan veriler iki dış iş ortağına (Pinkafeld'de Teknik Üniversite Avusturya Sağlık ve Ekolojik Bina Enstitüsü ile Viyana'daki Tıp Fakültesine) gönderildi ve veriler sırasıyla değerlendirildi. Sağlık ve yaşam konforu üzerindeki etkileri de incelendi. Bir binadan haftada 30.000'den fazla farklı ölçüm toplandı.

Výskumný park Viva_meranie dát

Araştırılan veriler

İç hava kalite analizi içerisinde tıbbi açıdan örneğin iç ortam iklimi, havadaki iyonlar, VOC (uçucu organik bileşikler), gürültü, koku gibi çeşitli parametreler incelendi. Alerjik reaksiyonlar, yorgunluk, stres veya uyku kalitesi analiz edildi. Enerji tasarrufu, birikme, sıcaklık değişiklikleri, mevsimsel değişiklikler, emilim özellikleri ve bina malzemelerinin buhar geçirgenliği de ölçüldü.

Practical results

Letné horúčavy a zateplenie
Yaz sıcağı

Yaz döneminde aşırı sıcaklarla nasıl başa çıkabileceğinizi biliyor musunuz? Termal olarak yalıtılmış evlerde serin havayı daha iyi ve daha uzun süre koruyabilir

Daha fazla
Zateplenie udržiava teplo v zime
Kış Suğuğunda

Kış günlerinde ısıtma sistemi geçici olarak durursa ne olur? Hangi tür evlerin sıcaklığı daha uzun süre koruduğunu öğrenin.

Daha fazla
Vlhkosť v interiéri
İç mekan nem oranı

İç mekanlarda nem oranı %40 ile %60 arasında olmalıdır. Farklı bina malzemeleri bu nem oranını ne kadar etkiliyor?

Daha fazla
Výskumné domy VivaPark
Evlerin karşılaştırılması

Farklı yapılar ve malzemeler ile bunların sağlığımıza ve yaşam konforumuza olan etkileri. Sağlıklı bir evin nasıl inşa edildiğini öğrenin.

Daha fazla

Sağlıklı bir evi nasıl inşa edersiniz?

İnşa yöntemi ve kullanılan malzemelerin kalitesi insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır. Araştırma parkından alınan ölçüm sonuçları üç ana nokta ile özetlenebilir:

1. İlk olarak termal yalıtım.

İyi yalıtılan bir ev sayısız avantaj sağlar. Enerji tasarrufunun yanında fiziksel parametrelerde daha iyi puanlar alır ve evde yaşayanlara termal konfor sağlar.

  • Farklı yapılar ısıtma sistemi bozulduğunda nasıl tepki veriyor?
  • Yaz sıcağında hoş bir serinlik olsun ister misiniz?
  • Hangi ev kışın uygun sıcaklığı koruyabiliyor?

Zateplenie domu

2. Ağırlık önemli

Masívna konštrukcia

Araştırma parkındaki tüm ölçümlerde en iyi sonuçlar termal yalıtımı son derece yüksek seviyede olan yapılardan alınmıştır.
Beton, geleneksel kiremit, yoğunluğu yüksek ahşap gibi masif malzemelerin daha yüksek biriktirme kapasitesine sahip olduğu görülmüştür. Kışın sıcaklığı daha iyi koruyan bu yapılar yazın ise termal yalıtım ile birlikte iç ortamın aşırı ısınmasını engelliyor.

  • Kiremit ve sıva birlikte kullanıldığında iç ortam iklimi için en uygun seçenek sağlanmış oluyor
  • Beton ve sıva kullanıldığında ise sağlam akustik özellikler elde edilmesinin yanında elektrikli sis oluşumunu engelliyor
  • Masif ahşap ise odadaki akustik özellikleri güçlendirirken iç mekandaki iklimi düzenliyor

3. İç ortam değerleri önemli

Nemi uygun seviyede tutmak için doğru havalandırma ve ısıtma her zaman yeterli olmuyor. Malzemeler doğru seçilmiş ise sıva kaplı duvarlar iç mekandaki nemin büyük farklar olmadan kontrol altında tutulduğu geniş bir alan yaratıyor. 
Bu, malzemelerin kalan nemi emme ve nemin yetersiz kaldığı durumlarda nemi yeniden ortama salma özelliğine bağlıdır.
2 cm kalınlığındaki Baumit Klima iç mekan sıvası iç mekanda hava neminin düzenlemesine yardımcı olurken sağlığımıza zararlı ogranizmaların oluşma düzeyini azaltıyor. Kişiler %40 ile %60 arasındaki nem oranlarında kendilerini iyi hissediyor.

Kvalitné vnútorné materiály