Klima Ürünleri
star_border

Klima ürünleri doğadan ilham alır

Yumurta kabuğu gibi Baumit Klima ürünleri de kireç içerir. Yumurta kabukları civcivlere koruma sağlar, şartlandırılmış oda  görevi görür ve hatta yiyecek olarak bile kullanılabilir. Havadaki nem oranının çok yüksek olması küf riskini artırır. Kireç bunu önleyici bir etkiye sahiptir: Küf ve mantar evde insan hayatını tehdit eden en korkunç riskler arasındadır. Kireç alkalidir. Bu nedenle küf oluşumunu doğal olarak engeller.

Kireç esaslı sıvalar doğal olarak dezenfekte eder

Hava için ideal nem %40 ila %60 arasındadır. Astıma neden olan toz akarları yüksek nemde çoğalır. Çok kuru hava sadece toz oranının artmasına neden olmaz, bununla birlikte mukozanın kurumasına neden olarak enfeksiyon riskini artırır ve örneğin soğuk havalarda nezle virüslerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Nem kaynakları duş, yemek pişirme, çamaşır kurutma ve nefes alıp verme gibi eylemlerle bir aile her gün 20 litre su üretir ve bu su havaya karışır. İnşaat ve onarım işleri de nemin içeride kalmasına neden olabilir. Nemin havalandırılması, kısmen duvarlar, zemin ve mobilyalar tarafından emilmesi ve daha sonra tekrar salınması gerekir.

Havadaki nem nasıl kontrol edilir

Klima ürünleri iç mekan iklimini iyileştirmeye adanmıştır. Klima sıva doğal kireç içeren mineralli bir sıvadır. Hava geçişine izin verir ve nemi doğal olarak düzenler. Bu etki mikro gözenekli yapısı ile kat be kat artar. Standart iç mekan sıvalarına oranla daha fazla nemi daha kısa sürede emebilir. Nem azaldığında ise yavaş yavaş ve eşit oranda iç ortam havasına geri salar.

Havayı doğal şekilde dezenfekte eder

Kireç esaslı dolgu ve kireç tutucu temel bir sıva karakteri oluşturur (yaklaşık pH 12), bu şekilde Klima sıvaları doğal olarak dezenfekte eder ve zararlı mikro organizmalar ile küf oluşumuna karşı doğal koruma sağlar. Kireç esaslı sıvalar antistatik özelliklidir, bu şekilde toz partiküllerini toplamaz.


Katmanın kalınlığına bağlı

İç ortamlardaki en iyi duvarlarda bile yeterli kalınlıkta sıva olmalıdır. Nem sadece bu şekilde en uygun seviyede kontrol edilebilir. Viva Araştırma Parkının sonuçlarına göre 1,5 cm kalınlığında ki sıva en verimli sonuçları sağlamaktadır. Sıva fazla nemi optimum şekilde emebilir ve hava kurursa iç ortama geri salar.