İç mekanlar için nasıl sağlıklı odalar oluşturabiliriz
star_border

İç mekanlar için nasıl sağlıklı odalar oluşturabiliriz

Yaşamımızın yaklaşık %90'ını kapalı odalarda geçiriyoruz. Bu nedenle iç mekan havasının kalitesi konforumuz, sağlığımız ve yaşam kalitemiz için son derece önemli. Hava ve yüzeylerin sıcaklığının ötesinde nem, hava akımı ve hatta yapı malzemeleri iç mekan iklimini önemli derecede etkiliyor.

Hava ana besin kaynağımızdır

Bir kişi günde yaklaşık olarak 13,5 kg iç ortam havası ve 1,5 kg temiz hava tüketmektedir, bu nedenle en önemli yaşam kaynağımız olmasının yanında havanın kalitesi sağlığımız için önem taşır. Bu nedenle iç ortamda sağlıklı ve temiz hava hafife alınmamalıdır.

Vzduch ako základná potravina

Havadaki nemin uygun olması büyük önem taşır

Aşırı kuru havaya maruz kalınması mukoza zarının kurumasına neden olarak gözlerde kuruma hissi yaratır. Kuru bir mukoza zarı bakterilere kolay hedef haline gelir; yangı, grip veya burun kanamasına neden olabilir. %30 ve altındaki nem oranlarında bünye bulaşıcı hastalıklara daha açık hale gelir. Bu nedenle nemin en uygun seviyede tutulması ve uygun havalandırma sağlanması güçlü bir iklim için vazgeçilmezdir.

Suchý vzduch

İç mekanda uygun nemi sağlamak yaşam konforuna katkı sağlar, küf veya çeşitli hastalıkların oluşmasını önler. Nem oranının yüksek olmasının nedeni yeni işlerin yetersiz şekilde kuruması, yapısal hatalardan dolayı su girmesi olabilir, bunun dışında yetersiz havalandırma veya ısıtmadan dolayı nemin yeterli seviyede tahliye edilmemesi etkili olabilir. İç mekanda bulunan dört kişilik bir aile yaklaşık olarak 20 litre su üretir. İç ortamda nem seviyesini en uygun seviyede, özellikle %40 ila %60 arasında tutmak önem taşır.

More on the topic

Klima ürünleri

Baumit Klima iç mekan sıvaları ve alçıları iç ortamdaki nemi optimum seviyede düzenler, koku ve zararlı maddeleri emer.

Daha fazla
Výskumný park Viva
Araştırma ile doğrulandı

Viva Araştırma Parkı bina malzemelerini karşılaştırır ve evde yaşayan kişilere etkilerini inceler.

Daha fazla

Sıcaklık konforunuzu nasıl etkiler

Herkes ısı konforunu farklı koşullarda hisseder. Bazıları odaların daha serin olmasını isterken bazıları ise daha sıcak bir ortamda daha rahat eder. Buna rağmen bazı ilkelere uymamız gerekir. Yaşam alanları ve banyolar için en fazla 23 °C sıcaklık önerilirken uyku uyunan odalarda sıcaklığın en az 18 °C olması önerilir. Bununla birlikte duvar yüzeylerindeki sıcaklık ile iç ortam havasının sıcaklığı arasında çok fark olmaması veya odanın zemine yakın bölümü ile baş yüksekliğindeki hava sıcaklığının çok farklı olmaması önerilir. Aradaki fark 4 °C'den fazla olmamalıdır.

Tepelná pohoda v byte

Havayı temiz tutan etmenler

Diğer maddelerde olduğu gibi hava da farklı moleküllerden oluşur. Moleküller negatif veya pozitif iyonlar içerebilir. Havada ne kadar çok negatif iyon olursa hava o kadar temiz olur. Bu şekilde zenginleştirilen hava kanın oksijenlenmesini destekler, organların işlevlerini güçlendirir ve besinlerin daha iyi yakılmasını sağlar. Daha iyi ve daha aktif hissedersiniz. Zararlı içerik taşımayan temiz hava sayesinde havadaki pozitif iyon miktarı artar. Bu nedenle uygun ve sık havalandırma sağlamayı ve iç ortam için malzemeleri dikkatle seçmeyi unutmayın.

Správne vetranie