Baumit Ionit
star_border

SAĞLIKLI SIVA VE BOYA SİSTEMİ

BAUMIT IONIT

Baumit Ionit Sağlıklı Sıva ve Boya Sistemi iç mekânlardaki nemi dengeleyebilen ve sağlıklı hava iyonu konsantrasyonunu arttırıp, havayı zararlı partiküllerden arındırarak temizleyen tek sistemdir!

 • Optimum nem dengesini sağlar
 • İyon konsantrasyonunu artırır
 • İnce toz ve polen sayısını azaltır
 • Aerosol sayısını azaltır
 • Alerjik reaksiyonları azaltır
 • Zindelik ve tazelenme hissini artırır
 • Havanın sürekli temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar
Bir toplu taşıma aracında veya herhangi bir kapalı mekanda, yanımızdaki kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında yüzümüzü diğer tarafa çevirir veya uzaklaşmaya çalışırız. Çünkü, enfeksiyon kapmak ve hastalanmak istemeyiz. 

Aerosoller, nefes alma veya konuşma sırasında bile virüs ve bakterileri tahmin edilenden çok daha geniş bir alana yayabilir ve çok küçük oldukları için 12 saate kadar havada asılı kalabilirler. Bu damlacıklar en fazla 5 mikrometrelik bir boyuta ulaşabilmesine rağmen, virüs ve bakteri taşıyabilmekte ve havada uzun süre asılı kalabildikleri için enfeksiyon kaynağı olmaktadırlar. 

 

İnsan nefesi ve içerdiği asılı partiküllerin (aerosoller) yayılma süreci, Berlin Teknik Üniversitesi Hermann Rietschel Enstitüsü laboratuvarlarında araştırılmıştır. Bulgular, virüslerin küçük sıvı partikülleri (aerosoller) içinde hava yoluyla solunum yollarımıza taşındığını göstermiştir. Bu durum açık havada oldukça farklıdır, dış ortamda enfeksiyon riski düşüktür. 

Peki, temiz havayı bu kadar özel kılan şey nedir? Doğa havayı kirleticilerden nasıl arındırıyor?

Dağlar, denizler ve özellikle de şelalelerde bol miktarlarda bulunan "hava iyonları", doğal alanlardaki havanın bu kadar saf ve temiz olmasının temel aktörüdür. Bu hava iyonlarının, havadaki partikülleri kendisine çeken doğal bir mıknatıs gibi çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Havadaki ince toz ve polenleri yakalar, ağırlaştırır, havadan daha ağır bir hale gelerek yere çökmesini sağlar. Bu sayede konfor ve yaşam kalitemiz üzerinde önemli etkiye sahip temiz bir hava soluruz. Bağışıklık sistemimiz güçlenir, odaklanma becerimiz artar, vücudumuz kendini daha rahat onarabilir, alerjik reaksiyon ve enfeksiyon riskimiz azalır. 

İşte tüm bu bilgilerin ışığında, kendimize sorduk: Bir duvar boyası havayı zararlı partiküllerden nasıl arındırabilir?

Baumit IonitColor doğadaki bu işleyişi, yaşam alanlarımıza taşır, kapalı mekânlarda azalan hava iyonlarını arttırmayı amaçlar.

 

Toksin içermeyen mineral iç cephe boyası, doğal hava iyonlarını iki katına çıkararak, iç mekân hava kalitesini büyük ölçüde artırır. İç mekan havası su molekülleri içerir. Su molekülleri IonitColor ile temas ettiğinde, "yüklü" hale gelerek hava iyonlarına dönüşür. Havadaki iyon konsantrasyonu arttıkça, zararlı partiküller azalır. Fraunhofer Yapı Fiziği Enstitüsü IBP tarafından yapılan bir karşılaştırmalı ölçüme göre, IonitColor ile boyanmış bir odadaki aerosollerin %60 oranında azaldığı ölçülmüştür.

IonitFinish
Saten Macun

 • Sağlıklı iç mekan iklimi
 • IonitColor için ideal tamamlayıcı
 • Kusursuz yüzey kalitesi
Hızlı uygulamalar için kullanıma hazır, ortamdaki nemi aktif olarak düzenleyen, iç cepheler için saten macundur. Ortamdaki nem oranını sürekli olarak ideal değerler olan %40-%60 arasında tutar. Alçı levha derz dolgusu, saten yüzey imalatları ve yüzey düzeltme için uygundur. El ve makine ile uygulanabilir. İç mekan hava kalitesini artırır. Yeni yapılar ve tadilat uygulama için uygundur. 

Teknik Bilgi Föyü
IonitFino
Saten Sıva Harcı

 • Sağlıklı iç mekan iklimi
 • IonitColor için ideal tamamlayıcı
 • Kusursuz yüzey kalitesi

Kolay uygulama özelliğine sahip, toz formda, ortamdaki nemi aktif olarak düzenleyen, iç cepheler için saten sıvadır. Ortamdaki nem oranını sürekli olarak ideal değerler olan %40-%60 arasında tutar. Alçı levha derz dolgusu, saten yüzey imalatları ve yüzey düzeltme için uygundur. El ile uygulanabilir. İç mekan hava kalitesini artırır. Yeni yapılar ve tadilat uygulama için uygundur. 

Teknik Bilgi Föyü

IonitColor
Mineral İç Cephe Boyası

 • Sağlıklı hava iyonları
 • Tazeleyici ve dinlendirici etki
 • Daha az polen ve ince toz 
Duvar ve tavanlar için yüksek kaliteli mineral iç cephe boyasıdır. Nefes alma kabiliyeti yüksektir, iyi örtücülük özelliğine sahiptir. Emisyon, solvent ve koruyucular içermez. Ortamdaki iyonların sayısını aktif olarak artırır, oda havasındaki ince toz, polen ve aerosolleri azaltarak havayı temizler. Özel olarak seçilmiş 66 Ionit renk tonunda mevcuttur.

Teknik Bilgi Föyü

Baumit IonitColor Özel Renk Kartelası