star_border

Baumit CoolPigment Teknolojisi
Boyalar, renklendireceği alt yüzeye göre tasarlanan ve üretilen malzemelerdir. Isı yalıtımlı cepheler, yapılarda boya seçimi için en çok dikkat edilmesi gereken alt yüzeylerdir. Baumit dış cephe boyaları, ısı yalıtım sistemleri üzerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş ve bir sistem olarak test edilerek onaylanmıştır. Baumit ısı yalıtım sistemleri, yapıların cephelerinden nefes alabilmesini sağlar, sistemin tamamlayıcısı olan Baumit dış cephe boyaları da, buna uygun olarak dizayn edilmiş, nefes alma kabiliyeti yüksek boyalardır. Isı yalıtım sistemlerinde kullanılan ısı yalıtım plakaları, çok yüksek sıcaklıklarda boyutsal kararlılıklarını kaybederler. Baumit dış cephe boyaları, özel geliştirilmiş reçeteleri sayesinde havanın sıcak olduğu günlerde cephelerin serin kalmasını sağlar; bu sayede cepheler uzun yıllar fonksiyonunu, formunu ve rengini korur.


TSR - BRV (HBW)
Parlaklık Referans Değeri (HBW), bir rengin saf beyaz (= HBW 100) veya saf siyaha (=HBW 0) göre parlaklığını göstermektedir. HBW gözle görülebilen dalga boyu aralığını göz önünde bulundururken, dış cephelerin ısınması ultraviyole ve kızılötesi ışınları dahil olmak üzere tüm dalga boylarındaki güneş ışınlarına bağlıdır. Bunun ölçümü ise Toplam Güneş Işını Geri Yansıması (TSR) değeri ile yapılmaktadır. TSR değeri ne kadar yüksek ise, o kadar çok güneş ışığı yansıtılır ve yüzeydeki ısınma o denli azalır.

CoolPigment TeknolojisiGüneşli ve sıcak havalarda, ısı yalıtımlı cephelerde koyu renkli standart dış cephe boyalarının kullanıldığı yüzeyler fazla ısınır; bu da yapı kabuğunun ısınmasına, soğutma için harcanan enerji ve maliyetlerin artmasına, ısı yalıtım sisteminde deformasyonlara ve renk defektlerine neden olur. CoolPigment içeren Baumit dış cephe boyalarının kullanıldığı cephelerde, yüzey sıcaklığının, standart boyaların kullandığı cephelere kıyasla, 10°C'den fazla düştüğü kanıtlamıştır. Bu sayede yapı kabuğu ısınmaz; cepheler serin kalır, iç mekândaki serin hava rahatça muhafaza edilebilir, soğutma için harcanan enerji ve maliyet önemli ölçüde azalır. Yapı kabuğu fazla ısınmayacağı için cephelerdeki renkler çok daha uzun süreler orijinal tonunu ve netliğini korur. Baumit’in üstün formülasyona sahip dış cephe boyaları tüm ısı yalıtımlı cephelerde koyu renk tonları ile güvenle uygulanarak uzun yıllar kalıcılık sağlar.


Baumit Cool Pigment | Cephe Isı Testi