Kış Aylarında Doğru Isı Yalıtımı

Isı yalıtımının uzman markası Baumit, uygun teknik özellikte ve doğru uygulanan bir dış cephe ısı yalıtım sisteminin, özellikle kış aylarında iç mekanlarda sağlıklı bir yaşam alanı sağlayacağının altını çiziyor.

Sağlıklı yaşam alanları oluşturabilmek için ihtiyaç duyulan sıcaklık ve nem değerleri, birbiri ile doğrudan ilişkili iki kavramdır. Sıcaklık artıkça havanın taşıyabileceği maksimum su buharı miktarı da artar. Soğuyan hava koşulları nedeni ile yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan ısı ve daha az doğal havalandırma, ortam nemini ciddi oranda artırır. Kış aylarında düşük atmosfer basıncı ve sıcaklık sebebiyle, ısıtılan yaşam alanlarında bulunan nem, yüksek sıcaklık ve basınç etkisi ile iç mekandan dış ortama doğru akar. Bu hava akımı özellikle yalıtımsız binalarda taşınan ısı ve yoğuşmanın sebep olduğu küf oluşumu ile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Nemli, havalandırılmayan, karanlık yerlerde gelişebilen küflerden kaynaklanan tanecikler hava akımı ile yayılır. Bu küf taneciklerinin ihtiyaç duyacakları yaşam ortamı ise yalıtımsız duvarları ile yaşam alanlarımızdır. Yalıtımsız duvarlarda, düşük sıcaklıklar ve düşük nem taşıma kapasitesi nedeni ile ortamda bulunan su buharı, duvar içinde ve yüzeyinde yoğuşmaya başlar. Duvar yapı malzemesinin yoğuşan suyu emmesi sonucunda zararlı organizmaların üreyebileceği bir ortam oluşur.

İnsan sağlığı ön planda tutularak, nefes alma kabiliyeti yüksek ve maksimum ısı yalıtımı sağlayan sistemler üreten Baumit, çocuklarda kış aylarında sıklıkla yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonları ile alerjik reaksiyonların engellenebileceğini belirtiyor. Yaşam alanlarının ideal sıcaklık olan +20-22 ºC’de ve %30-%60 bağıl nemde tutulmasını tavsiye ediyor.