Healthy Living'i Keşfedin
star_border

Sağlık ve Sağlıklı Yaşam

Sağlık insan için en önemli değerdir...

Sağlık, konforlu ve mutlu bir hayat için en önemli gerekliliktir. erginlik, stres ve zorunluluklarla dolu karmaşık bir zamanda yaşıyoruz. Her gün vücudumuzu sağlıksız bir yaşam tarzı, beslenme şekli veya yetersiz oksijen ve sayısız zararlı madde içeren havaya maruz bırakıyoruz.

Her birimiz sağlıklı ve mutlu olmak isteriz. Avrupanın tamamında gerçekleştirilen anket projesi Eurobarometer, Avrupalıların dörtte üçü mutlulukları için en önemli değerin Sağlık olduğunu belirtiyor.


Çevre önemlidir. Sağlıklı olun. Mutlu olun.

Kişisel sağlık, sadece yediklerinize veya yeterince egzersiz yapıp yapmamanıza bağlı değildir.

Sağlığınız ayrıca huzurunuza ve gününüzün önemli bir kısmını geçirdiğiniz çevreye, evinizin iç ortamına bağlıdır.

İç mekan iklimini etkileyen faktörler.

Fiziksel faktörler

Nem ve sıcaklığın düşüp yükselmesi, havada çok az iyon olması, hava akımları ve küçük kirlilik partiküllerinin artması solunum borusuna zarar verebilir, akciğer fonksiyonlarını kısıtlayabilir ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.

Biyolojik faktörler
Küf, bakteri, virüsler, parazitler ve havadaki alerjenler. Alerjenler evdeki toz, küf sporları, hayvan kılları, bina malzemeleri veya bitkiler ile ortaya çıkar. Bunlar mukoza ve konjunktival inflamasyona, burun akıntısı ve alerjik astıma neden olabilir.

Kimyasal faktörler
Kokular, solventler, formaldehit, CO2, VOC ve duman. Mobilyalardan ve zemin kaplamalarından, tahliye borularından veya dışarıdan hoş olmayan kokular gelebilir. Personelin refahını bozar ve strese neden olabilir.


Birçok modern binanın sorunları.

Modern binalar genellikle düşük enerjili veya pasif evler olarak tasarlanır. Bu nedenle gün geçtikçe daha fazla hava geçirmez hale gelerek optimum termal korumayı sağlayan ve ısınma enerjisi ihtiyacını azaltan bir yapıya kavuşur. Bu ayrıca kısmen yazın aşırı ısı toplanmasını engeller; elbette bunun için pencerelerin güneşe karşı
optimum şekilde korunuyor olması gerekir. Önceki on yıllarda yazlar coğrafi bölgemizde daha sıcak oldu; bunun sonucunda iç mekanları sadece basit havalandırma ile soğutulamayan, aşırı ısınmış ve rahatsız edici hale getirdi. Yapı tamamen hafif yapı taşlarından oluşmuşsa ve ısı toplayabilen devasa bina malzemeleri olmadan üretilmişse, aşısı ısınma kritik bir hal alır.