Uzun ömürlü koyu renk cephelerin sırrı
star_border

Uzun ömürlü koyu renkli cephelerin sırrı

Yoğun renklerin kullanılması, malzeme üreticileri için gerçek anlamda zorluk teşkil eden bir trenddir. Baumit ile artık bir mimar, tasarımcı ya da yatırımcı renkli fikirlerini uzun ömürlü bir malzemenin verimlilik ve kalite beklentileriyle birleştirebilir.

Cepheler neden aşırı ısınır?

Koyu renk tonları çok fazla güneş ışığı çeker, böylece yüzeyde istenmeyen aşırı ısınma durumu meydana gelir. HBW katsayısı, renklerin ışık yansıtma değerlerini belirtilmek için kullanılır.  Daha iyi anlaşılması için: beyaz renk HBW 100 değerine sahiptir. Bu da ışığın %100'ünün yansıtıldığı anlamına gelir. Tersi olarak da siyah renk tüm ışığı emer, dolayısıyla yansıtma değeri sıfırdır. Böylece emilen güneş ışığı, yüzeyde ısı üretir.

Isı yalıtımı yapıyı korur ve böylece ısı dışarı transfer olmaz. Diğer taraftan güneş enerjisinin içeri girmesini de engeller.

Bir donatı filesi ve cephe sıvası ile oluşturulan yaklaşık 5 mm'lik ince sıva katmanı, aşırı ısınmaya, sıcaklığın artmasına, sıva hasarına ve çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Cepheyi soğutma

Pigment üreticileri, çok daha az güneş ışığı emen ve yüzeyleri daha serin olan özel cool pigmentlerini piyasaya sürerek bu konuda destek olmuştur.

Bunu nasıl başardılar?
Güneş ışığı bir dizi bileşenden oluşur. Gözlerimizle ışığın sadece görünen kısmını algılarız. Ancak üreticiler çoğunlukla ısı üreten kızılötesi bileşene odaklanır. Birkaç yıllık bir araştırmadan sonra, daha fazla güneş ışığı enerjisini, özellikle de ısı bileşenini yansıtabilen pigmentler geliştirmeyi başardılar.

Baumit cephe katmanları ve boyaları

Baumit cephe sıvaları ve boyalarında yeni nesil pigmentler de kullanılır. Daha iyi yönelim için, renk tonları orijinal HBW değeri yerine TSR katsayısı ile gösterilmeye başlandı. TSR, cephenin güneş ışığının tüm bileşenlerini yansıtma yeteneğini karakterize eden genel güneş ışığı yansıtma katsayısıdır.

Denemeler ve deneyimler, cool pigmentler kullanılarak yüzey sıcaklığının 10°C'den fazla düşürülebildiğini kanıtlamıştır. Bu aynı zamanda, yayılan ısı ile çok fazla artmayan ortam hava sıcaklığı üzerinde de bir etkiye sahiptir.

Daha basit kurallar

Bir ev için boya seçiminde artık kolayca destek alabilirsiniz. Isı yalıtımlı cepheler için basit kurallar geçerlidir. Ortak ısı yalıtımı için, 25'den yüksek TSR değerlerine sahip tüm renk tonlarını herhangi bir sınırlama olmaksızın kullanabilirsiniz.

Peki ya daha koyu renkler?

Burada tasarımınızla ilgili bir sınırlama yoktur. Sadece malzemenin doğru seçilmesi ve uygulanması için daha yüksek maliyetleri hesaba katmanız gerekir. Ayrıca bu durumda, yalıtım malzemesi herhangi bir rol oynamaz. Mineral yünü veya polistiren kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken esnek bir kaplama malzemesi ile çift kat taşıyıcı sıva tabakası ya da liflerle takviye edilmiş özel bir dispersiyon kaplama malzemesiyle uygulama yapmaktır. Bu durumda ekstra olarak mekanik hasarlara karşı dayanıklı bir cephe kaplaması da elde edersiniz.

Tmavé fasády

TSR değeri 20'den küçük olan koyu renk tonlarında ısı yalıtım katmanı takviyesi

Baumit Open ısı yalıtımı
Çift taşıyıcı sıva katmanı: 2x
(Baumit openContact openTex)
Taşıyıcı sıva katmanı toplam kalınlığı: 5-6 mm

Baumit Star EPS ısı yalıtımı

Alt. 1: Çift taşıyıcı sıva katmanı: 2x
(Baumit StarContact White alt. StarContact StarTex)
Taşıyıcı sıva katmanı toplam kalınlığı: 5-6 mm
Alt. 2: Standart taşıyıcı sıva katmanı: 1x (Baumit StarContact Forte StarTex)
Taşıyıcı sıva katmanı toplam kalınlığı: 5-8 mm

Baumit Power ısı yalıtımı
Standart taşıyıcı sıva katmanı: 1x (Baumit PowerFlex StarTex)
Taşıyıcı sıva katmanı toplam kalınlığı: 3-4 mm

Baumit Star Mineral ısı yalıtımı
Çift taşıyıcı sıva katmanı: 2x
(Baumit StarContact White alt. StarContact + StarTex). Taşıyıcı sıva katmanının genel kalınlığı: 6-7 mm

Tmavá fasáda