Mükemmel cephe rengini nasıl seçersiniz?
star_border

Mükemmel cephe rengini nasıl seçersiniz?

Önce cephenin ana rengini seçerek başlayın ve daha sonra ek renkler arayın. Her yerde birçok ilham kaynağı bulabilirsiniz. Durup etrafınıza bakmanız yeterlidir. Renk seçimi sadece çevreden değil, aynı zamanda çatı, pencere ve olukların renklerinden de etkilenir.

İpuçlarımız

  • Çevrenizde doğal olarak var olan tonlara bakın.
  • Çok ışıltılı ve canlı tonlardan kaçının. Binanın işleviyle uyuşmadıklarında bu tonların cephedeki görünümleri kafa karıştırıcı olur.
  • Dıştaki büyük bir yüzeyde renkler genellikle küçük bir yüzeye göre daha açıktır. Bu ışık, boyut veya yüzey gibi birçok faktörden kaynaklanır.

Aynı seriden tamamlayıcı renkler seçebilirsiniz. Aynı ürün serisindeki tonlar her zaman çok şık ve uyumlu görünür. Cesursanız ve dış cepheyi farklı kılmak istiyorsanız koyu ve derin tonlar kullanın. Bunların ayrıntı çizgilerinde ve daha küçük alanlarda görünmesini sağlayın.

Renklerin Anlamları

Renkler beyaz tonlardan sarı, kahverengi, kırmızıya ve nötr tonlardan oluşan özel bir gruba kadar 8 temel gruba ayrılır. Sadece nötr renkler bile ana cephe renginin mükemmel bir temelini oluşturur. Bunlar cepheye aydınlık ve doğal bir görünüm kazandırır.

Renklerin Çağrışımları

Evinizin rengi için fildişi, çikolata, vanilya, kum gibi favori kelimelerden ilham almayı seçin. Her favori rengin arkasında 4 değişik renk tonu ve ayrıca renk kombinasyonları bulacaksınız.

Renklerin Trendleri

Bir mimarın önerilerini duymak ister misiniz? Trendleri ziyaret edin ve mimar Silvia Cejpekova tarafından önerilen mimari tipine göre renk tonunuzu seçin. Renkleri birleştirirken bir profesyonelin özgüveniyle yaratıcı olabilirsiniz. Tek bir paletteki tüm renkler, malzemeler ve aksesuarlar karşılıklı uyumlarını sürdürmek üzere sunulmuştur.

Renklerin Psikolojileri

Yoksa felsefe yapmayı mı tercih edersiniz? Berlin'den renk, sanat ve tasarım uzmanı Prof. Axel Venn, renkler hakkında 8 psikolojik konuyu ele alıyor. Taze ve şık renkler şehirler için çekicidir. Bina cepheleri, en iyi hikaye anlatıcılarıdır. Sütunlara ve sokaklara karakter kazandırırlar.

Düşünün!

Kaç tane renk tanımlayabiliyorsunuz? Hepsini biliyor musunuz? Renkleri görmek, insan gözünün belirli bir yüzeyden gelen ışık yansımasını algılayabilmesidir. Işık kaynağı, izleme açısı, alanın boyutu, yüzeyin yapısı gibi diğer faktörler de “aynı” rengi farklı olarak algılamamıza neden olabilir. Bu yüzden eviniz için son renk seçimini yapmak üzere düşünün.