Cephenizde nasıl basit temizlik yapabilirsiniz?
star_border

Cephenizde nasıl basit temizlik yapabilirsiniz?

  • Hem uzun süre temiz kalan yeni, hem de daha eski cepheler için
  • Fiziksel prensipte mikroorganizmalara karşı koruma

Dış cephe seçiminde, fiyattan çok daha fazlasını düşünmemiz gereken en önemli parametrelerden birisi de uzun süreli sürdürülebilirlik ve cephenin uzun süreli temizliğidir.

Uzun süre temiz kalan cepheler

Inovačné centrum Wopfing

Binanın cephesi sadece soğuk, gürültü ve neme karşı koruma gibi temel özellikleri yerine getirmek zorunda olmakla kalmaz, aynı zamanda estetik ve görsel gereksinimleri de karşılamalıdır. İşlevi dolayısıyla kalıcı olarak dış ortamın çeşitli etkilerine maruz kalır ve er ya da geç kirlenir.
''Yüzey temizliği“ projesiyle bir insan saçı derinliğine, yani atomların ve moleküllerin ultra küçük parçacıklarının alanına giriyoruz. Bu teknolojinin temel öğeleri nanoelementlerdir (her biri 100 nm'den küçüktür). Malzemelerin atomik düzeydeki hedef yapısı ve bu kadar küçük çapta ortaya çıkan özel efektlerin kullanımı enerji, IT, tıp veya eczacılık gibi neredeyse tüm doğal bilim alanlarında yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlar. Nanoteknoloji ayrıca yeni inşaat malzemelerinin tasarlanmasına ve orijinallerin geliştirilmesine de olanak sağlar. Nanopartiküller gözle görülemez ancak varlıklarını her geçen gün daha fazla inşaat uygulamasında; en yeni, daha verimli ve kalıcı çözümler biçiminde görebiliriz.

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji, son derece küçük yapıların oluşturulması, araştırılması ve kullanılmasıyla ilgilenir. "Nano" kelimesi Yunanca kökenlidir ve yaklaşık olarak "cüce" anlamını taşır. Uzmanlar ve medya, nanoteknolojiyi 21. yüzyılın temel teknolojisi olarak göstermektedir. "daha yüksek, hala daha ileri" yerine artık " daha küçük ve daha hızlı" mottosu kullanılmaktadır.

Bir nanometre (milimetrenin 1 milyonda biri) insan saçı kalınlığının binde biri kadardır, bu yüzden daha bu aşamada bile atomların ve moleküllerin ultra küçük parçacıklarındayız. Bu teknolojinin temel öğeleri nanopartiküllerdir (her birinin boyutu 100 nm'den küçüktür). Atomik seviyedeki malzemelerin hedeflenen tasarımı ve bu küçük ölçekte ortaya çıkan özel olayların kullanımı enerji, çevre, IT, tıp veya eczacılık gibi neredeyse tüm doğal bilim alanlarında yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlar. Nanoteknoloji ayrıca yeni inşaat malzemelerinin tasarlanmasına ve orijinallerin iyileştirilmesine de olanak sağlar. Nanopartiküller gözle görülemez ancak varlıklarını en yeni, daha verimli ve daha kalıcı çözümler biçiminde, her geçen gün daha da fazla inşaat uygulamasında kullanılan en olumlu şekilde deneyimleyebiliriz.

Bežná štruktúra omietky pod mikroskopom

Yaygın hale getirilmiş yapının yapılandırılmış yüzeyi, çeşitli mikroorganizmalar için besin maddesi olan toz için çökme koşulları yaratır.

Štruktúra Nanopor omietky pod mikroskopom

Mikroskobik olarak pürüzsüz yüzey, cepheyi kir birikmesinden korur ve temiz bir görünüm elde etmek için ilk ön koşuldur.

Baumit Nanopor Top yüzeyi mikroskobik olarak pürüzsüzdür ve "nano-gözenekli" bir yapıya sahiptir. Bu nano-gözenekler küçük organik ve inorganik kir partikülleri için çok küçüktürler, bu nedenle bu tür partiküller yüzeye tutunamaz. Ayrıca düşük elektrostatik yük sayesinde kirleri çekmez ve böylece cephenin kirliliğe daha etkin bir şekilde dayanmasını sağlar. Doğa kuvvetlerinin etkisiyle (rüzgar, yağmur, kar, UV ve ısıl değişimler gibi) cepheden kir partikülleri salınır. Kendi kendini temizleme özelliği sayesinde dış cephe doğal olarak temiz ve sürekli güzel kalır.

Mikroskop altında nano-gözenek

Yüksek derecede su geçirmezlik derecesine sahip olan katlar, küçük bir küre biçiminde, işlenecek yüzey ile minimum temas halinde olan su damlasındaki güçlü yüzey geriliminin etkisini kullanır. Cephe hızlı dökülen suyla yıkansa da balkonlar, saçaklar ve çıkıntılı yapılar gibi yağmur almayan bölgeler ıslanmaz. Baumit NanoporTop, kat yüzeyindeki ince hidrofilik tabakası sayesinde tamamen yeni bir prensip üzerinde çalışır.

 Nemi emen ve bir damla su içinde yüzey gerilimini azaltan nano-gözenekler içerir. Bu su katın üst tabakasına nüfuz eder ve tekrarlanan buharlaşmada kat üzerindeki kirlere baskı uygular. Nano-gözenekler sadece yağmur suyuyla temas halinde değil, aynı zamanda hava nemiyle de optimum nem rejiminin yeniden test edilmesinde aktiftir.

Hydrofóbny povrch omietky

Bir standart su geçirmez yüzey üzerinde bir su damlası

Hydrofóbny povrch omietky

Baumit NanoporTop'un hidrofilik yüzeyindeki su damlası

Bu nasıl çalışır?

Čistenie fasády_krok 1
Čistenie fasády_krok 2
Čistenie fasády_krok 3

Fotokataliz aktivasyonu

Fotokataliz, gün ışığınında organik maddelerin kimyasal olarak parçalanması işlemidir.
Bu reaksiyonun gerçekleşmesi için maddenin yapısında, UV güneş ışığı  ile harekete geçen titanik oksit (TiO2) ile dahili bir katalizör olmalıdır. Yeni bir fotokatalist ve ışığın benzersiz gücü sayesinde şimdi Baumit Nanopor parlak, güzel ve uzun süre temiz kalan cepheler için yeni, özellikle etkili ve kendini temizleme etkisi elde etmenizi sağlar.

Kirliliğin dağılımı


Bu fotokataliz prosedürünü katmana veya boyaya uygularsak, fotokataliz yardımıyla yüzeylerine başarıyla yerleşmiş olan kirlerin parçalanması mümkün olur.
Önemli bir faktör de fotokataliz etkisi altında bakterilerin, alglerin, mantarların ve diğer mikrobiyolojik organizmaların da bozulmasıdır!

Cephe temizliği


Kirlilik, su, güneş, rüzgâr ve hava akışının olmadığı yerlerde, cephenin yüzeyinde kirler ve algler aktif olmayan bir biçimde kalır. Böylece doğal kuvvetler cephenin sürekli olarak temiz kalmasını sağlar. Geleneksel yüzey işleme bir kimyasal baz üzerine kuruludur ve bu maddeler yavaş yavaş yüzeyden aktığında verim kaybedilir. Organik kirlere karşı yeni ve eşsiz bir koruma yöntemi olan fotokataliz bazlı bu yöntem, çevre koruma açısından sürdürülebilirdir ve aynı zamanda ömür boyu minimum bakım ve yenileme gereklilikleri sunarak dış cephelerin uzun süre temiz kalmasını garantiler.

Geleceğe yatırım yapmak

Baumit, on yıldan uzun süredir yüksek kaliteli, dayanıklı, uzun ömürlü cephe sistemleri oluşturmuştur. Bununla birlikte, dış cephelerde sürekli kirlilik ve hava etkisi görüldüğünden, cephelerin görünümü yıllar içinde değişmektedir. Binanın güzel görünümünü korumak için, birkaç yıl sonra cephenin görünüş olarak yeniden dekore edilmesi, en azından yeni boya ile işlem görmesi gerekir. Bu da elbette gerekli masrafların (malzeme, iş gücü, iskele gibi) ortaya çıkmasına neden olur.

Baumit NanoporTop'un göze çarpan özellikleri sayesinde cephe, bakım ve yeni kaplama maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayarak dış cephenin neredeyse iki kat süre boyunca temiz ve güzel kalır. Cepheleri yenilerken, Baumit NanoporColor dış cephe, özellikle yüzeyin mikroorganizmalarla kirlenmesi durumunda eski ısı yalıtımı ve sıva sistemlerinin yüzeyini yenilemek için ideal bir çözümdür.